20 Mart “Dünya Ağız Sağlığı Günü”

Her yıl farklı bir tema ile kutlanan “Dünya Ağız Sağlığı Günü” 2017 yılında “Ağız Sağlığını Önemse, Hayat Boyu Gülümse” temasıyla kutlanmaktadır.

21 Mart 2017 Salı 08:07

20 MART DÜNYA AĞIZ SAĞLIĞI GÜNÜ (DÜNYA ORAL SAĞLIK GÜNÜ)

Ağız ve diş hastalıklarının birçok ülkede yüksek oranda görülmesi ve bu hastalıkların kalp-damar hastalıkları, diyabet, solunum yolu hastalıkları, kanser gibi “bulaşıcı olmayan hastalıklar” ile ortak risk faktörlerine sahip olmaları, Dünya Sağlık Örgütü’nün ağız diş sağlığının korunmasına yönelik programlara birinci derecede öncelik vermesine yol açmıştır.

Ağız diş sağlığı konusunda toplum bilincini artırarak, ağız diş hastalıklarının görülme sıklığını azaltmak, bireyleri ve toplumları ağız sağlığını korumaya ve ağız sağlığıyla bağlantılı kaliteli bir yaşamı sağlamaya teşvik etmek, genel sağlık risklerini kontrol altına almak amacıyla 20 Mart, Dünya Dişhekimleri Birliği tarafından 2013 yılında “Dünya Ağız Sağlığı Günü” olarak ilan edilmiştir.

Ağız diş sağlığı genel sağlığın vazgeçilmez bir parçasıdır ve genel sağlık üzerinde etkin bir rol oynamaktadır. Ağız diş sağlığının genel sağlık üzerine etkileri konusundaki kanıta dayalı araştırmaların sonuçları özet olarak aşağıda sıralanmıştır:

 1.        Ağız enfeksiyonları üst solunum yolu hastalıklarını ve zatürre olma ihtimalini arttırmaktadır, 
 1.        Diş eti ve mukoza hastalıkları şeker hastalığının (diyabet) seyrini olumsuz yönde etkilemekte ve komplikasyonlarını (istenmeyen yan etkilerini) arttırmaktadır, 
 1.        Ağız içi bakterileri ile kalbin iç duvarlarının enfekte olma (bulaşıcı endokardit) ihtimalinin arttığı yönünde yakın bağlantı bulunmaktadır. 
 1.        Diş eti hastalıkları kalp damar hastalıklarına (kardiyovasküler hastalıklara) yakalanma riskini arttırmaktadır, 
 1.        Kontrol altına alınmayan diş eti hastalıkları ve dişi çevreleyen destek doku (periodontal doku) hastalıkları gebelerde erken doğum ve düşük kilolu bebek doğumu riskini arttırmaktadır, 
 1.        Ağız bakterileri mide ülserasyonları oluşturan bakterilere depo görevi yapmaktadır, 
 1.        Ağız içi bakterilerinin iltihabi eklem hastalıkları(artrit) ile yakından ilişkisi bulunmaktadır.

“Dünya Ağız Sağlığı Günü” 2017 yılı teması “Ağız Sağlığını Önemse, Hayat Boyu Gülümse” olarak belirlenmiştir.

 

AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI ÖNEMSENMELİDİR; ÇÜNKÜ… 

 1.        Ağız diş sağlığı ve genel sağlık sürekli etkileşim halindedir; biri olmadan diğerinin varlığından bahsedilemez. 
 1.        Ağız diş hastalıkları  Ancak yaşamı doğrudan tehdit etmediğinden yeterince önemsenmemektedir. Ağız diş sağlığının korunması, ağız ve dişlerin çiğneme, konuşma ve estetik açıdan görevlerini sürdürebilmeleri için son derece önemlidir. Bu durum uzun vadede genel sağlığı etkilemesinin yanı sıra bireylerin psikolojik durumunu, sosyal ilişkilerini, çocukların okul başarılarını da olumsuz yönde etkileyebilir. 

AĞIZ DİŞ HASTALIKLARINDAN KISACA BAHSEDERSEK… 

 1.        Diş çürükleri: Ağız diş hastalıklarından en sık görüleni diş çürükleridir ve dünyada nezleden sonra en yaygın görülen ikinci hastalık olarak kabul edilmektedir. Ağızdaki bakterilerin dişlerin yüzeyine yapışmasıyla oluşan bakteri plağı, şekerli ve nişastalı besinlerin artıklarını kullanarak çürük oluşturur. 
 1.        Diş eti hastalıkları: Diğer önemli ağız hastalığı türü dişeti hastalıklarıdır. Plaktaki bakterilerin yan ürünleri diş ve dişeti bağlantısını bozarak dişeti hastalıkların oluşumuna neden olur. İlerleyen aşamalarda dişleri destekleyen dokuların da durumdan etkilenmesiyle dişlerin sallanmasına ve dış kayıplarına yol açarlar. 
 1.        Ağız kanserleri: Ağız sağlığını tehdit eden önemli bir hastalık da ağız kanserleridir. Ağız kanserlerinin ilk belirtileri ağız boşluğunun yumuşak dokularında şişme, kanama, ağrı, yutma güçlüğü ve ülserasyonlardır. Ağız kanseri en sık görülen kanserler arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır ve oluşma riski tütün ve alkol tüketimi ile doğru orantılı olarak artmaktadır.

AĞIZ DİŞ SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Ağız hastalıklarının temel risk faktörleri arasında kötü beslenme, hijyen eksikliği ve alkol-tütün tüketimi önemli rol oynamaktadır.

Korumak için yapılması gerekenler:

 1.        Etkin ağız bakımını alışkanlık haline getirin:

Dişlerinizi günde 2 kez 2’şer dakika süresince florürlü diş macunu kullanarak ve diş etlerine de masaj yaparak fırçalayın.

Diş macunu miktarının bezelye büyüklüğünde olması yeterlidir. Fırçalama öncesinde  fırçanızı ıslatmayın.

Fırçanın sap kısmı kolay tutabileceğiniz şekilde, fırçanın baş kısmı ise ağzınızda kolay hareket ettirebileceğiniz büyüklükte olmalıdır.

Fırça kıllarının yumuşak olmasına özen gösterin.

Dişlerin ara yüzlerini günde 1 kez diş ipi ile temizleyin.

Çocuklarınızın ağız diş bakımlarını bebeklikten itibaren ihmal etmeyin. Çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığını kazandırın. Onlara örnek olun.

 1.        Sağlıklı ve düzenli beslenin:

Karbonhidrat tüketimini kısıtlayın. Nişastalı ve şekerli gıdaların tükürük akışının daha çok olduğu yemek sırasında tüketilmesi daha uygundur.

Yemek aralarında dişlere zararlı ürünler değil, elma, havuç, yer fıstığı gibi mekanik temizliğe yardımcı olan ve tükürük akışını arttıran gıdaları tüketin.

Çocuklarınıza ödül olarak şeker vermeyin, onların doğru beslenme alışkanlığı edinmelerini, çiğneme yoğunluklu beslenmelerini sağlayın.

 1.        Düzenli diş hekimi kontrollerini aksatmayın:

Yılda 2 kez düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gidin.

Çocuklarınızı da 1 yaşından itibaren diş hekimi ile tanıştırın ve kontrollerini aksatmayın.

Özellikle planlı gebelik öncesi ağız diş kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

 1.        Çocuklarda koruyucu florür uygulamalarını ihmal etmeyin:

Florür uygulamaları ile çocukların dişlerinin çürüğe karşı direncini arttırmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamada en sık kullanılan florürlü vernik ve florürlü jel uygulamaları hakkında bilgi edinin ve uygulamanın diş hekiminin uygun gördüğü aralıklarla yapılmasını destekleyin.

 1.        Tütün ürünleri ve alkol kullanmayın.

 

Unutmayın,

Sağlık ağızda başlar…

Ağız Sağlığınızı Önemseyin, Hayat Boyu Gülümseyin !

DİĞER DUYURULAR