Çocuk Felci Destek Aşılama Çalışmaları İle İlgili Aile Hekimlerine Bilgi Notu

Çocuk felci 2. tur aşı uygulaması başlıyor...

09 Ekim 2014 Perşembe 07:21

 

Polio Eradikasyon Programı kapsamında, ülkemizde 1989 yılından itibaren yürütülen çalışmalar başarıya ulaşmış ve son vaka 1998 yılında tespit edilmiştir. Ülkemiz, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesinde yer alan 53 ülke ile birlikte 21 Haziran 2002’de poliodan arındırılmış bölge olarak sertifikalandırılmıştır. Ancak, dünyada halen polio virüsün dolaşımının devam ettiği bölgeler mevcuttur. Başta komşumuz Suriye olmak üzere importasyona bağlı salgın yaşanan ülkeler (Somali, Kenya, Etiyopya vb.) ve endemik ülkelerde (Pakistan, Afganistan ve Nijerya) çocuk felci vakaları görülmektedir. Bu durum, vahşi poliovirüs dünyadan tamamen yok edilene kadar aşılama çalışmalarına devam edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Bilindiği üzere İstanbul ilimiz polio dahil aşılama oranları, AFP sürveyansı verileri, alınan göçler vb. faktörler yönünden incelenmiş ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve DSÖ tarafından yapılan risk değerlendirmesi sonucunda, 6 ilçemizde iki turlu polio mop up (süpürme) aşı kampanyası yapılması kararlaştırılmıştı. İlki Haziran ayında gerçekleşen kampanyada Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri sahaya çıkıp kapı kapı dolaşmış, ayrıca ASM ve hastanelerdeki sabit istasyonlarda gelen bebeklere aşı yapılmıştır.

27 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Polio Sertifikasyon Komitesi toplantısında alınan kararlar uyarınca; İstanbul ilinin Esenyurt, Sultangazi, Fatih, Küçükçekmece, Sancaktepe ve Ümraniye ilçelerinde 2. tur Mop-up (Destek Aşılama Çalışmaları) aşılama çalışmaları yapılması için onay alınmıştır. Uygulama 13-19 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılacaktır. (Aşılama çalışmaları bu süre içerisinde bitirilemezse birkaç gün daha uzatılabilir.) Bu dönemde belirtilen ilçelerde, 0-59 ay arasındaki kendi çocuklarımız ve Suriyeliler başta olmak üzere tüm endemik ülkelerden gelen aynı yaş grubundaki çocukların kapı kapı dolaşılarak aşılanması gerekmektedir. Ayrıca İstanbul’un diğer ilçelerinde ikamet eden Suriyeli, Iraklı ve diğer yabancı uyruklu (Afgan, Somalili, vb.) misafirlerimizin de eldeki bütün bilgiler kullanılarak (valilik, kaymakamlık, güvenlik güçleri, belediye, müftülükler, muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları, vb.) çocuklar ile bulundukları yerler saptanıp aşılanmalarının sağlanması kararlaştırılmıştır. Uygulanacak aşılar rutin aşılamada kullandığımız aşılar olup, 0-59 aylık çocukların aşıları tam olsa dahi bu tür destek aşılamaları yayılımın engellenmesi açısından çok önem arz etmektedir.

Aşı uygulamalarının bir hafta gibi kısa sürede tamamlanması ve aşısız çocuğun kalmaması temel stratejilerden birisidir. Bunu sağlamak için sağlık personeli kapı kapı dolaşarak aşı uygulayacaktır. Bu ve benzeri faaliyetler, ancak en üst düzeyde işbirliğinin sağlanması ile belirlenen hedefe ulaşabilmektedir.

İlk kampanyadaki tecrübeler, başarı için sahadaki ekiplerin ve aşı istasyonlarındaki aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının birlikte ve koordineli çalışmasının önemini bir kez daha göstermiştir. Aile hekimlerimizin ve aile sağlığı elemanlarımızın kampanyada oynadığı önemli rol, aynı zamanda, halkımızın aile hekimliği sistemini benimsediğinin ve kendi hekim, hemşire ve ebesine güvendiğinin nişanesidir.

Bu tür kampanya tarzı çalışmalar çok ciddi planlama, disiplinli çalışma ve organizasyon yeteneklerinin bir araya getirilmesi ile başarılı olabilmektedir. Bu konuda Aile Hekimlerinin, Aile Sağlığı Elemanlarının ve Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonunun Bakanlığımız ve bağlı kurumlara vereceği destek çok önemli olup Halk Sağlığı Müdürlüğünün çalışmalarını kolaylaştıracaktır.

 

 11

 

DİĞER DUYURULAR